Choć pierwsze wzmianki o wykorzystaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3500-2000 lat p.n.e.), to wielu badaczy wskazuje, iż ludzie wykorzystywali zioła (takie jak tymianek czy mirt) o wiele wcześniej. Sam termin “aromaterapia” wykuty został przez francuskiego chemika Rene-Maurice Gatefosse’a w pierwszej połowie XX wieku, a samo słowo powstało w wyniku połączenia słów aroma (z greckiego “slodki zapach” lub “słodkie ziele”) oraz therapie (z greckiego “leczenie”).
Jak wskazuje pochodzenie słowa aromaterapia, jest to gałąź medycyny (naturalnej), która wykorzystuje olejki eteryczne lub inne substancje zapachowe do wpływania na nasze zdrowie i nastrój.
Dziedzina ta szybko się obecnie rozwija (zwłaszcza w krajach tzw. rozwiniętego Zachodu), a praktykujące ją osoby wprowadzają substancje czynne do organizmu pacjenta przez układ oddechowy (inhalacje) lub przez skórę (kompresy, masaże). Olejki eteryczne mają właściwości antyseptyczne, zatem mogą być wykorzystywane we wspieraniu kuracji antybiotykowej.
Jak zatem pozyskuje się olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii? Najpopularniejszymi metodami są hydrodestylacja (destylacja z wykorzystaniem pary wodnej) oraz wyciskanie (stosowane głównie w przypadku olejków z owoców cytrusowych).
Wróćmy zatem do wpływu substancji zapachowych na organizm człowieka. Wspomniane wcześniej działanie antyseptyczne zależy przede wszystkim od charakteru substancji czynnych. Do najsilniejszych pod tym kątem olejków zaliczamy przede wszystkim te z eugenolami (olejek cynamonowy oraz goździkowy) oraz fenolami (olejek tymiankowy, oregano) w składzie.
Niektóre olejki wykazują się działaniem wykrztuśnym, poprzez drażnienie błony śluzowej i wzmożenie oddawania zalegającego śluzu. Do zastosowania olejków w tym celu najczęściej stosuje się inhalacje (czasem z dodatkiem soli fizjologicznej), a do grona olejków charakteryzujących się najsilniejszym działaniem wykrztuśnym zaliczamy m. in. olejek eukaliptusowy, sosnowy, jodłowy oraz anyżowy.
Olejek jałowcowy oraz olejek z korzeni lubczyku cechują się pozytywnym działaniem między innymi na nerki.
Aromaterapia wykorzystywana jest do poprawiania nastroju, zdrowia i ogólnej jakości życia od dawna. Ilość zapachów występujących w przyrodzie pozwala dobrać zapach, którego potrzebujemy i którym chcemy się otaczać, do naszych indywidualnych preferencji, a wykorzystanie świec zapachowych zawierających naturalne olejki eteryczne stanowi doskonały punkt wejścia do świata zapachu.
Produkty dostępne w naszym sklepie pozwalają łączyć przyjemne z pożytecznym – wpływają pozytywnie na umysł poprzez wzmożenie poczucia relaksu oraz wprawienia w dobry humor, wprowadzają do naszego otoczenia atrakcyjne dodatki, ale również wykazują się działaniem pro-zdrowotnym, przy okazji będąc przyjaznymi dla przyrody!