Świece są coraz częściej nieodłącznym elementem wystroju wnętrz naszych domów i mieszkań. Zdecydowana większość świec dostępnych na rynku to świece z woskiem parafinowym. Świeca taka tli się przyjemnym i delikatnym płomieniem, wytwarzając delikatną, słodką woń. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w świecach parafinowych składnikiem odpowiedzialnym za tą przyjemną woń jest toluen. Niestety toluen to substancja szkodliwa dla układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Warto podkreślić to, że toluen wpływa negatywnie na zdolności kognitywne człowieka. Obok toluenu, w świecach parafinowych znaleźć można również benzen – substancję znaną ze swojej rakotwórczości. Zastanówmy się zatem, skąd takie substancje w świecach parafinowych.
Parafina to produkt uboczny powstający w trakcie procesu rafinacji ropy naftowej. Parafinę pozyskać można również ze smoły węgla brunatnego, torfu, albo nawet w sposób syntetyczny. Nietrudno domyślić się, że parafina jest najpopularniejszą podstawą świec ze względu na dostępność i cenę. Zdrowa alternatywa w postaci wosku rzepakowego kosztuje co najmniej 50 razy więcej w hurtowniach.
Jeśli powyższa charakterystyka sprawiła, że atrakcyjność świec parafinowych znacząco spadła w Twoich oczach, to mamy dobrą wiadomość. Na rynku dostępne są świece ze wspomnianego już wosku rzepakowego. Produkty wykonane z takiego wosku nie zawierają substancji szkodliwych, nie są dodatkowo obrabiane chemicznie, a sam wosk ma o wiele wyższą temperaturę topnienia, przez co daje możliwość intensyfikowania wydzielania substancji zapachowych (która są dodawane do wosku pod postacią olejków eterycznych). Substancje zapachowe, które można dodawać do wosku rzepakowego pozytywnie wpływają na nastrój i zdrowie – aromaterapia, czyli gałąź medycyny wykorzystująca zapachy do poprawy jakości życia jest uprawiana od tysiącleci.
Co jeszcze należy sprawdzić kupując świecę do naszego mieszkania? Bez wątpienia dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest knot! Wiele knotów posiada rdzeń wykonany z plastycznego i łatwo topliwego metalu (lub stopu), takich jak cyny, cynku lub ołowiu (a drobne cząsteczki tych substancji podrażniają płuca i mogą przyczyniać się do chorób układu krwionośnego).
Obok niewątpliwych zalet zdrowotnych płynących z zastąpienia parafiny woskiem rzepakowym, można wskazać również korzyści dla środowiska – wosk rzepakowy, jako produkt roślinny jest biodegradowalny i nietoksyczny – a tym samym przyjazdy środowisku.